Maja er en av stadig flere kvinner i tømrerfaget

Kun 1,1 prosent av norske tømrere er kvinner. Men noe skjer i bransjen: Stadig flere av søkerne til tømrerfaget er jenter. En av dem er Maja Tveter, som siden i høst har vært utplassert hos Ringsaker Vegg- og Takelementer.

Maja Tveter går tømrerlinja ved Ringsaker videregående skole og representerer en positiv utvikling i byggebransjen. I 2025 var antall kvinnelige søkere til tømrerfaget 9 prosent. En økning som viser at flere unge kvinner nå ser mulighetene i håndverksfagene.

For RVT er det viktig å rekruttere bredt. Mangel på fagarbeidere er en av byggebransjens største utfordringer. For å sikre kompetanse i framtiden vil det være avgjørende å tiltrekke seg dyktige lærlinger, uavhengig av kjønn.

Moderne tømrerfag krever presisjon og teknologi

Tømrerfaget i dag handler om mye mer enn tradisjonelt håndverk. Hos RVT får Tveter jobbe med avansert produksjon av byggelementer som brukes i store prosjekter som studentboliger, helse- og velferdsbygg og militæranlegg. Hun får verdifull erfaring med hele produksjonskjeden, fra planlegging og prosjektering til produksjon og montasje.

Når hun starter som lærling her i RVT til høsten, vil hun få enda mer ansvar og jobbe tettere med erfarne fagarbeidere gjennom hele læretiden.

Nye perspektiver og mangfold

At unge kvinner som Maja velger tømrerfaget, viser at byggebransjen er i endring. Det handler ikke lenger om tradisjonelle kjønnsroller, men om interesse og motivasjon.

– Jentene bringer nye perspektiver, kreativitet og ferdigheter til yrket, og de bidrar til å bygge en mer inkluderende og mangfoldig bransje. Vi trenger flere rollemodeller som kan inspirere den neste generasjonen til å tørre å velge yrker innen håndverk, bygg og anlegg, sier fabrikksjef i RVT, Espen Behrns.

Moderne byggeprosjekter krever teknisk kompetanse, problemløsning, presisjon og samarbeidsevner, egenskaper som ikke har noe med kjønn å gjøre. For RVT, som har «kompetanse i hvert element» som slagord, handler det om å rekruttere de beste fagfolkene, uavhengig av bakgrunn.

– La oss støtte og heie på disse unge jentene, og bidra til å skape en arbeidsplass der alle, uansett kjønn, kan trives og blomstre, sier Behrns.

I forbindelse med kvinnedagen ønsker RVT å løfte fram Maja som et eksempel på at tømrerfaget er for alle. Målet er å inspirere flere unge jenter og gutter til å oppdage mulighetene i et moderne og variert håndverksfag.

Ringsaker Vegg- og Takelementer
Brugsvegen 11 A
2390 Moelv
Følg oss
LinkedIn
Facebook
Åpningstider kontor
Mandag – fredag: 08.00 – 16.00
Organisasjonsnummer:
983 823 920
Personvern
Les her
Åpenhetsloven
Les her
Varelevering
Mandag – torsdag: 06.00 – 14.30
Fredag: 06.00 – 13.00